Zábradlí

Hliníkové / nerezové / dřevěné zábradlí

Elegantní a levné zábradlí pro Vaše schody, balkon, terasu či francouzské okno? Řešením může být stavebnicové hliníkové, nerezové či dřevěné zábradlí. Pro její kompletaci stačí správně vybrané komponenty a základní technická zručnost.

 

 

 

 

Základem takového zábradlí mohou být hotové zkompletované sloupky, nebo montáž ze surového materiálu, který se připravuje přímo na místě. Ty hotové sloupky obsahují pohyblivý držák madla, držáky prutu (nebo skla), spodní krycí rozetu, která zakrývá kotevní rozetu, nebo boční kotvení. Takový to zkompletovaný sloupek se ukotvuje do podesty pomocí závitových tyčí průměru 10mm a kotvící chemie, nebo šroubů. Sloupek nasadíme na ukotvené tyče a upevníme maticemi.
Uchycení madla o sloupek si vyžaduje vyvrtání závitů o průměru 5mm do madla závitovým vrtákem. Na jeden sloupek jsou potřeba dva takové závity. Do hliníkového madla postačí samořezný vrut, nebo nýt. Na konce madla zasuneme záslepky, na které koncovky jsme nanesli trochu lepidla. Montáž prutů je o něco jednodušší. Pruty přetáhneme přes držáky a imbusovým klíčem utáhneme malé červíky, které se nacházejí ve spodní části držáků. Na konce prutů podobně jak u madla připevníme záslepky. Jednoduché hliníkové, nebo nerezové zábradlí je hotové.
Samozřejmě, že každá stavební situace je jedinečná a tak k takovému typu zábradlí existuje množství dalších komponentů – přechody, kolena, držáky, kotvení, madla. Všechny tyto komponenty a polotovary spolu s technickou podporou našich odborníků najdete na www.hkzabradli.cz

 

Několik rad před koupí stavebnicového systému:

Nerezové zábradlí můžeme rozdělit do několika kategorií:

·         kruhové zábradlí -  nejrozšířenější je systém o průměru 42,4x2mm

·         lankové zábradlí – výplň zábradlí tvoří napnuté nerezové lanka

·         kombinace s dřevem – kombinace nerezové polotovary + dřevo

·         skleněné zábradlí – výplň zábradlí tvoří skleněné tabule

 

Hliníkové zábradlí  můžeme rozdělit do několika kategorií:

·         kulaté zábradlí - nejrozšířenější je systém o průměru madla 50 a sloupku 40mm

·         hranaté zábradlí - nejrozšířenější je systém o průměru madla 60x25mm a sloupku 40x40mm

 

Dřevěné zábradlí s kombinací hliníku.

·         kulaté zábradlí - nejrozšířenější je systém o průměru madla 50 a sloupku 40mm

·         hranaté zábradlí - nejrozšířenější je systém o průměru madla 60x25mm a sloupku 40x40mm

 

Výška zábradlí je definována bezpečnostní normou zábradlí. U zábradlí umístěných do výšky 3m od země stačí sloupky vysoké 90cm (tento rozměr zahrnuje i madlo), nad 3m do 12m je to pak 100cm.
Základní dělení sloupků je podle kotvení – na sloupky s vrchním nebo bočním kotvením. Pozor na umístění zábradlí – v nabídce jsou totiž sloupky na rovinu (HR, BR) a o něco vyšší sloupky pro nerezové zábradlí na schodiště (HS, BS).

Před zahájením montáže svépomocí doporučujeme shlédnout naše video instruktáže, které Vám pomohou zábradlí postavit. Pokud jste si jistí, že nezvládnete, nebo nemáte možnost provést montáž svépomocí, můžete využít naší nabídku montáže zábradlí.